Basında Fikret Otyam

Akra Caz Festivali Fazıl Say’ın dünya prömiyeri ile sona erdi

20.06.2022

5. Antalya Akra Caz Festivali, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, 17 ve 18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği iki muhteşem konserle sona erdi.

Fazıl Say’ın “Portreler” ismini verdiği, Fikret Otyam, Ahmet Say, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Türkan Saylan, Nejat Eczacıbaşı, Şarık Tara ve Tarık Akan gibi alanında derin izler bırakmış ustalar için bestelediği yeni projesinin dünya prömiyerinin de gerçekleştiği konserlerde Fazıl Say’a usta müzisyen Bülent Evcil (flüt) eşlik etti. Konserdeki eserlerin anlatımını ise Yekta Kopan gerçekleştirdi.

Akra Caz Festivali Fazıl Say’ın dünya prömiyeri ile sona erdi

Fazıl Say: “Hepimiz Antalya Akra Caz Festivali ile gurur duyuyoruz.”

Fazıl Say: “Hepimiz Antalya Akra Caz Festivali ile gurur duyuyoruz. Böylesine harika bir topluluk karşısında Akdeniz eşliğinde çalmak muhteşem. Bu yüzden ben de,benim hayatımda çok özel yeri olan bu insanlar için bestelediğim eserimin dünya prömiyerinin özellikle burada gerçekleşmesini arzu ettim. Onlara müziğimle şükranlarımı sunarak, kendimce bir hediye vermek istedim.”dedi.

Akra Caz Festivali Fazıl Say’ın dünya prömiyeri ile sona erdi

Ayrıca; konser sonrası dinleyiciler arasında bulunan Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam, gecenin anısına Fazıl Say’a Fikret Otyam’ın Atatürk heykeli (Ankara Ulus Meydanı'ndaki) fotoğrafını hediye etti.

​Akra Hotelstarafından düzenlenen, Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsoru olduğu 5. Antalya Akra Caz Festivali, bu yıl IgorButman, Fantine, Moskova Caz Orkestrası, Akra JazzBand, Imany, Deli Bakkal, Kokoroko, Önder FocanGroup, ChinaMoses, Neşet Ruacan Quartet,AntonioLizanaEnsemble, August, KickThe Switch, Afroloji, Onat Murat Trio, Mark Eliyahu, Esra Kayıkçı Band, Bülent Evcil ve Fazıl Say gibi isimleri sanatseverlerle buluşturdu.