Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Suriye’ye muhakkak savaş açmalıyız!

04.10.2014

Kocamış bir barışsever olarak, uzun boylu düşündüm ve nihayet Suriye’ye savaş açılmasının yararlı olacağı kararına vardım.

Değil yenilerden, otuz üç yıllık sayın vefalı okurlarımdan telefonla ,”meil” ile kınama beklemiyorum, zira savaş gerekçelerime onların da uzaktan yakından katılacaklarına inancım sonsuzdur.

İTİRAF EDİYORUM, RECEP TAYYİP BEYİN

CUMHURBAŞKANLIĞINA, DIŞİŞLERİ BAKANI

DAVUTOĞLU’NUN DA

BAŞBAKANLIĞINA HÂLÂ ALIŞMIŞ DEĞİLİM,

BAĞIŞLANA...

Birisi yani İmam Hatipli on iki yıl mı ne TC Başbakanı olarak neredeyse kocadı, haydi Hariciye Nazırı da yedi yıl mı bu görevdeydi ve inanın o her daim güleç yüzünü hep özlemişimdir, Başvekilliğinden onur duyuyorum açıkçası, yüzü hep gülsün diye Cenabı Allaha dua eder oldum vesselam!

88.5 yaşıma geldim, nice şeyleri içime attım attım ama artık atasım yok... Bi gün Başbakan Adnan Menderes Yenimahalle’deki kalabalığa sesleniyordu “beşuş çehresi” hoşuma gittiydi; iyi fotoğrafçı derler ya, azıcık yakınlaşayım dedim kendimi anında yirmi metre ötedeki dinleyicilerin arasında buluverdiydim, bi el hareketini zar zor anımsadım... Meğer çok yakınında halk sandığım kişiler hep sivil polismiş! Başbakandır döver de sever de deyip teselli buldum... Üstelik CHP yayın organı Ulus Gazetesi’nde çalışıyorum. Uçurulduğumdan tek satır yazamadım!

YASSIADA

DURUŞMALARINI

ANIMSAMAK BİLE

İSTEMİYORUM,

UÇURULACAĞINI

ANLAMIŞTIM...

Bakın çok eskiye dönüş...

Resim okurken 1950 yılında hocam o güzel adam Bedri Rahmi gibi sanat yazıları yazma hevesiyle kendimi usanmadan Cağaloğlu’na atıyordum.

Öyle büyük gazeteler ne gezer? Bi akşam gazetesi, nur içinde yatsınlar Cihat Baban ve Ziyyat Ebuziya ortaklığında Son Saat’i gözüme kestirmiştim ne ki Cihat bey durmadan “oğlum git resmini yap” deyip duruyordu ki polis muhabiriyle kavga etti, o yıllar sözleşme mözleşme yok. Biri istifa etti, Cihat Bey dönüp “Adliye Polis muhabirisin” deyiverdi ki 2.5 yıl burnuma kan koktuydu ama İstanbul’un bi başka yönünü çok ama çok yaşadım ve kendimi birden Atamızın çok yakınlarından Falih Rıfkı Atay’ın Gazetesi Dünya’da o güzel can adam Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Göğüş’ün yardımcısı olarak buldum ve yazar...

NİCE BAŞBAKAN

YAŞADIM

1950 İnönü, Menderes, Cemal Gürsel, Suat Hayri Ürgüplü, Demirel, Nihat Erim, Ferit Melen, Naim Talu, Bülent Ecevit, Sadi Irmak, Turgut Özal, Yıldırım Akbulut, Erdal İnönü, Erbakan, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, iki İmam Hatipli Gül ve Recep Tayyip...

ÖZAL GELDİ CUMA

NAMAZLARI BAŞLADI...

Camiden çıkışlarda iç ve dış politikada demeçler başladı. Gazeteci milleti cami kapılarında sürter kesildi!

BAŞBAKAN ŞEMŞETTİN

GÜNALTAY İSTANBUL’A

GELİYORMUŞ!

Biz gazeteci milleti sabahın köründe Haydarpaşa Garı’nda Ankara Ekspresi’nin yataklı vagonları önünde tepişir dururduk ellerimizde kağıt kalemler... Hazret, vagondan iner inmez yanaşır soru yağmuruna tutardık ki, ya sağır ya da Türkçe bilmiyordu!.. Müslüman değil ki cuma namazını eda edip çıkanda cami kapısında yarım saat gazeteci milletinin sorularını yanıtlar en önemlisi kendileri demek istediklerini televizyon kameraları önünde söylerdi! Ayrıca, karada, denizde, havada, denizaltında, sabah ezanında yatsıda, hele hele öğlende susmak yok... Ah çekiyorum ah, yanıldım, şimdi de bıkmadan usanmadan konuşma var, üç gün susup dinlenme molası vermek ne geziyor!

Çoğu Başbakan cami nedir bilmezdi ki, cehennem ateşinde cayır cayır yanacaklardı vesselam!

RECEP TAYYİP BUNU

BİLDİĞİNDEN ATATÜRK’ÜN ORMAN ÇİFTLİĞİNDE

1.DERECE SİT ALANINA TÜM HAYIRLARA KARŞIN KENDİNE KOCAMAN Bİ SARAY YAPTIRMIŞ               SARAYINA EK

BİLMEM KAÇ BİN KİŞİLİK CAMİ VE DÖRT MİNARE

DİKİVERMİŞTİ!

‘SARAYA MİLYONLAR’

“Fırat Bozok

“Ankara- Önümüzdeki ay açılması planlanan AOÇ’deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için Kalkınma Bakanlığı’nın bütçeleri altüst oldu. Bakanlığın kamu yatırımlarını hızlandırma amacıyla kullandığı ödenekten yüz milyonlarca TL binaya aktarıldı. Bakanlığın 7 yıllık ödeneğinin toplamı neredeyse son 3 yılda harcandı ve rakam 1 MİLYAR 568 MİLYON TL’ye ulaştı. Toplam maliyetinin 1 milyar TL’yi bulduğu ifade edilen binaya “örtülü ödenek”ten kaynak aktarılıp aktarılmadığı gizli tutuluyor.

...Kalkınma Bankası rakamlarını yorumlayan CHP’li Dibek şöyle konuştu:

Kalkınma Bakanlığı Başbakanlık Sarayını kalkındırmış. Son on yılda hangi projelere kaç para kaynak aktarıldı sorusuna yanıt vermemelerinin sebebi de Babbakanlık Sarayı’na aktardıkla paranın büyüklüğünün ortaya çıkmasını engellemek.” (*)

AK SARAY, 29 EKİM

CUMHURİYET

BAYRAMI’NDA DÜNYA

ÇAPINDA EZANLI

NAMAZLI AÇILACAKMIŞ...

Cumhurbaşkanımın dillere destan yeni bi uçağı daha var, milyarlar söz konusu... İçinde küçük bi şadırvan, tüm Müslüman yolcuları alacak bi mescit, büyük bi yatak odası, hamam falan.

Diyorum ki, övünmek gibi olmasın ama Ak Saray’ın açılışında bu emsalsiz uçak Ak Saray’ın

giriş kapısı önüne muhakkak konulmalıdır...

‘ERDOĞAN’IN 1 MİLYON LİRA ARTAN SERVETİNE

İNCELEME YOK’

“TBMM yönetimi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın servetinin üç yılda 1 milyon arttığı iddiaları karşısında ‘haksız mal edinme’ olup olmadığı konusunda inceleme yapılması taleplerini geri çevirdi.”

‘BİLAL’E 99 MİLYONLUK BAĞIŞ ‘SIR’ OLDU’

“AKP hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜRÇEV’e yapılan 99 milyon dolarlık bağışı ‘sır’ kapsamına aldı.”

YAZDIM NE KADAR

BAŞBAKAN TANIDIĞIMI,

ONLARIN DA BEBELERİ

TORUNLARI VARDI OKUL

ÇAĞINDA AMA HİÇBİRİSİ ŞUNLARIN BAŞLARI ÜŞÜR DEYİP TÜRBANI AKIL

ETMEDİYDİ, İYİ Mİ?

Bu onur İmam Hatipli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oldu türban okullarda!

Aydınlık’tan bir cümle:

‘AKP İKTİDARI EĞİTİME

HANÇER SAPLADI’

On yaşında kızlar türban takabilececek.

Serter’den Davutoğlu’na yanıt:

‘HEZİMETLERİNİZİ

TÜRBANLA ÖRTEMEZSİNİZ’

Sıkıldım yazmaktan, hangi birini yazalım biz yalaka olmayanlar, onun için haykırarak diyorum ki:

‘SURİYE’YE MUHAKKAK SAVAŞ AÇMALIYIZ’

Dikkati başka caniplere çevirme olanağı kalmadı artık; örneğin Bilal Erdoğan ve 99 milyon doları araştırma bile ülkeyi hallaç pamuğu gibi attırır... Ol nedenle tüm bunların unutulması için Suriye’ye derhal savaş açılmalı zaten ayrıca nedeni var, Dışişleri Bakanı Davutoğlu Beşar Esat’a bir hafta neyim mehil vermişti, neredeyse üç yıl geçti, Esat yerinde Davutoğlu Başbakan oldu ama İçişleri Başbakanı. Dışişleri Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip, kendi açıklamış... Asıl bozum olan da aslında Recep Tayyip ve yine haykırıyorum Suriye’ye muhakkak savaş açmalıyız ki nice şey unutulsun gargaraya gelsin ve Esat’tan da intikam alınmış olsun vesselam!

İş bu yazıyı yetmiş yıllık barışsever kulunuz Nevşehirli Fikret Otyam, (Aslen bin yıllık Aksaraylıyım, ama Ak Saraylı anlaşılırım diye bundan böyle Nevşehirliyim diyorum) 30 Eylül 2014 Salı saat dokuz Filiz Otyam’ın çeşitli bölümler komutasında Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde yapılan uzun tetkikler sonucu, mübarek bayram ertesi bir buçuk saat kesilip biçilme kararı verilmesine boş verip yazdım.

(*) Cumhuriyet

Kaynak : Kemalistler.org