Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Fikret Otyam - ‘d i y e d ü ş ü n ü y o r u m...’

01.11.2014

TV haberlerini izliyorum... Ak Parti ve İmam Hatip Cumhurbaşkanı Bay Recep Tayyip ekranda, yanında birisi... Gözlerinin altı kötü şişmiş, yanakları bi hoş alt dudağı iyice çıkık, ağzında da şeker varmış gibi konuşuyor. Meğer o ünlü uçağıyla yurt dışındaymış, yanındaki de o ülkenin başkanı imiş.

Sorular Türkçe yanıtlar Türkçe.

Bi soruyu bitirip aynen şöyle dedi:

DİYE DÜŞÜNÜYORUM...’

Müthiş keyiflendim demek ki bu bitiriş unutulmamış. Nasıl sevindim anlatamam çok eskiden Türk büyükleri konuşmasını bitirirken şöyle derlerdi:

“diye düşünüyorum...”

Bi deneme yapayım dedim kendi kendime birikmiş gazetelere el attım:

“Polise süper yetki Jandarma’ya darbe

Güvenlik Paketi’nin ayrıntılarını açıklayan Davutoğlu, ‘Devrim mahiyetinde bir adım, Jandarma atamalarını İçişleri’ne bağlıyoruz’ dedi.”

Yeterm’ola? Yetmez, Hava Kuvvetlerini Türk Hava Yolları’na, Deniz Kuvvetleri’ni Deniz Yolları’na, Genelkurmay da Malul Gaziler Derneği’ne bağlanmalı “diye düşünüyorum”.

AK SARAY DAVALIK!

Avukat Sedat Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev süresi boyunca Çankaya Köşkü’nü “AK SARAY” olarak adlandırılan yeni Başbakanlık binasına taşıma kararına karşı Anayasa Mahkemesi’nde dava açmış.

O lenduha yapının ruhsatı var mıydı, daha önemlisi bu ülkeyi bu Cumhuriyeti bize bağışlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e halkın bağışladığı, Atatürk’ün de daha sonra Atatürk Orman Çiftliği’ni bi devlet kurumuna bağışlamıştı.

Bay daha başbakan iken Atatürk adından nefret ettiğinden partisinin Ankara Büyükşehir Belediye başkanı hazret yeni adı sunmuştu:

“Yenimahalle!”

O LENDUHA YAPI...

Yapı, sürecinde tepkilere yol açmış, yürütmeyi durdurma kararı vız gelmiş nihayet Ak Saray oluvermişti!..

Bİ ATATÜRK

DÜŞMANLIĞI DAHA!

Böylelikle Cumhurbaşkanlığının adresi resmen değişti! 29 Ekim resepsiyonu davetiyelerinde Cumhurbaşkanlığı ifadesinin yanına parantez içinde (Beştepe) kullanıldı. Yani artık o Cumhuriyet armağanı Atatürk Orman Çiftliği yok Beştepe Orman Çiftliği var, iyi mi?

BAY TAYYİP’İN AKIL ALMAZ

KİN DOLU ATATÜRK

DÜŞMANLIĞI DAHA NE KADAR SÜRECEK, EY MİLLET? İSTANBUL ATATÜRK HAVA LİMANI DA!

Adında Atatürk var ya bu kadarı yeter Atatürk adı ya yok edilmeli ya da ikinci plana atılmalı... Öyle oldu... Bay Başbakan 3.Havalimanı’nın temelini attı. Proje dünyada ikinci veya üçüncü olacakmış. Bu daha açıklanınca seçilen yer için kıyamet kopmuştu yüz binlerce ağaç kesilecekti...

“TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası 3. Havaalanı Raporu:

İSTANBUL’UN ÖLÜM FERMANI

Raporda İstanbul’a 3. havaalanı için seçilen bölgenin yapılaşmaya uygun olmadığı vurgulanıyor. Raporda ayrıca bölgenin ekolojik yapısına ve orman olmasına dikkat çekiliyor.

Rapordan biraz alayım mı?

“..Havaalanının bu bölgede yapılması bölgenin yapısını bozmakla kalmayacak İstanbul’un havasının, suyunun, doğal iklim yapısının da bozulmasını hatta yok olmasına neden olacaktır.”

YILDA BİR MİLYON

KUŞ GEÇİYOR

“Raporda ‘İstanbulluların çoğu, havaalanı yeri olarak seçilip onaylanan bu bölgenin dünyanın sayılı kuş göç yollarından birisi kaldığını ve yılda bir milyonun üzerinde kuşun bu bölgeden geçtiğini ya da Karadeniz kıyısının sis kuşağının bu bölgeyi de kapladığının farkında bile değiller...

“Yanı sıra, bölgenin ekolojik yapısı, bölgeye ait rüzgar durumu, proje sahasının büyük bir kısmının orman arazisi olması, bölge halkının tarım ve hayvancılıkla geçinmesi gibi nedenler de bölgenin yapılaşmaya açılmaması gerektiğini göstermektedir.”

HER ŞEYE KARŞIN BURANIN

İSTANBUL RTE HAVALİMANI’ OLMASI MI?

Bunların sonunu çoğumuz göremeyeceğiz “diye düşünüyorum...”

YA HU BU KADAR ÖLÜM SAÇAN SİLAH, BU KADAR ÖLÜM SAÇAN CEPHANE HANGİ BARIŞÇI

ÜLKENİN (!) SİLAH TACİRİ

DEYYUSLARDAN?

“İsveç, dünyanın en büyük 7. silah satıcısı. Kişi başına en fazla silah satan ülke. Yasalara aykırı olarak doğrudan savaş halindeki veya silahlı iç çatışmaları olan ülkelerde de satılan silahların bir kısmı terörist grupların eline geçiyor.”

BİZİM AYDINLK’TAN: ‘ABD SİLAH VERDİĞİNİ KABUL ETTİ PYD VE DELTA FORCE

BİRLİKTE SAVAŞIYOR’

“ABD’nin en özel birliklerinden Yeşil Bereliler PKK/PYD’yle birlikte, Ayn el Arap’taki çatışmalara katıldı. ABD uçaklarına verilen istihbaratın da bu birliklerden verildiği öğrenildi.”

PEŞMERGEYE KAPI AÇTIK’

“ABD’ye ait 3C-130 askeri kargo uçağı, İŞİD’le savaşan Kürtlere yardım için Kobani yakınlarına Pazar sabahı 24 ton silah ve mühimmat bırakırken, silahlı bir peşmerge grubu Türkiye üzerinden bölgeye geçiş yaptı.”

Başta ABD olmak üzere...

Genel Yayın Müdürüm ve Yazı İşleri Müdürüm kaka söz etmeye geçen haftaki yazıma bi kereye mahsus izin verdiği için şimdi elimi ve çenemi tutmak gerek “diye düşünüyorum”.

Alın size komik bi haber:

YOLLUK’ ADIYLA TSK’NIN

PARASINI KULLANMIŞLAR

“Savunma Sanayii Müsteşarlığı, bütçesi yetmeyince ordunun modernizasyonu için ayrılan kaynaktan mevzuata aykırı 114.7 milyon liralık harcama yaptı.”

Ya Hu bu nasıl iş? Müsteşarlık TSK’nın modernizasyonuna ihtiyacı yok demek istemiş “diye düşünüyorum”.

İş bu yazımı 28 Ekim Salı günü yazıyorum, yarın en büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramı. Tüm cumhuriyetçilere kutlu olsun.

BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI

BİRLİK İÇİN TANDOĞAN’A.

KİTLE ÖRGÜTLERİNDEN

29 EKİM ÇAĞRISI

“ADD, TGB, CKD, TESUD ve Vardiya Bizde Platformu’nun da aralarında bulunduğu kitle örgütleri çağrı yaptı: Bölücülüğe karşı birlik için, Cumhuriyet ve Atatürk için, laiklik için, Türk bayrağına sahip çıkmak için, 29 Ekim’de Tandoğan Meydanı’nda buluşuyoruz.”

28 Ekim Salı günkü Aydınlık’ta bu manşeti okuyunca içim cız etti, katılamayacağım için kahrolmakta haksız mıyım?

Haklıyım “diye düşünüyorum”.

AK SARAY’A GİTMEYİN

KİRLENMEYİN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni Cumhurbaşkanlığı binasında yapılacak 29 Ekim resepsiyonu için şunu söyledi “Gitmeyin kirlenmeyin” ve şöyle devam etti:

TARİH AFFETMEYECEK’

“Oraya gidenlere açıkça söylüyorum. Kimliği ne olursa olsun ister sanatçı, ister işadamı...

Mahkeme kararıyla yapımı durdurulan ama mahkeme kararı dinlenmeyen kaçak bir yapıya gidip Cumhuriyet’i kutlamak için Erdoğan’ın dizinin dibine çöken insanları tarih affetmeyecektir.

O bina, bu vatandaşların alın teriyle ödediği vergilerle yapıldı. Kaçak bir bina. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, bir ülkenin başbakanı kaçak binada oturur mu? Gecekondu binada oturur mu?Bekliyorlar orada efendim Cumhuriyet’i kutlayacaklarmış. Hangi Cumhuriyet’i kutlayacaklar? Alınteri ve gözyaşıyla kurulan Cumhuriyet’i mi, yolsuzlukların başkenti yaptıkları Cumhuriyet’i mi?”

Devam ediyordu.

Kılıçdaroğlu’na katılmamak elde değil “diye düşünüyorum”.

N’apim bu yazım 1 Kasım Cumartesi günü çıkacak.

Hayırlara vesile olur “diye düşünüyorum”.

Geçen haftaki yazıma önemli ek:

“Sayın İnönü, TBMM’de Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcimiz Kemal Aydar’a rastlar, ortalıkta neden görünmediğimi sorar. O da doğuda başıma gelenleri hastanede yattığımı söyleyince ‘Haydi beni ona götür” der ve gelirler...

Bi Tv röportajı şöyle başlar:

“Sayın Cumhurbaşkanım, Fikret Otyam ‘GAP’ın babası Süleyman Demirel, üvey babası da benim diyor’ ne dersiniz?”

Demirel anında yanıtlıyor:

“Bir ona evet derim”

O sıralar GAP’a sahip çoğalmıştı da...

ACI KAYBIM / KAYBIMIZ

Türk milli eğitiminin örnek öğretmeni / müdürü, araştırmacı yazar / düşünür / aydınlatmacı nice kitap yazarı/ konuşmacı bin yıllık dostum/dostumuz

VECİHİ TİMUROĞLU’NU

yitirmenin acısı içindeyiz, değerli ailesine / sevenlerine yürekten başsağlığı dileriz.

Fikret Otyam / Filiz Otyam

Kaynak : Kemalistler.org