Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Tayyip Erdoğan oldu olacak Alevileri sahura da çağırsaydı!

26.07.2014

ŞU SAYIN CUMHURBAŞKANI ADAYI/ AYNI ZAMANDA BAŞBAKAN VE BOP EŞBAŞKANI ERDOĞAN, ALEVİLERİ İFTARA ÇAĞIRDI!.. OLDU OLACAK SAHURA DA ÇAĞIRSAYDI!

2 Temmuz 2014, Toroslar Beydağları

Geyikbayırı Köyü... Salı, saat 17.30

Antalya’dan taze taze diyalizden dönerken “hemen yukarı çıkayım yetiştiririm belki” diyorum direksiyondaki eşim Filiz’e. “Gücün yetecek mi, kolay değil.”

Bilmez olur muyum?

Geçtiğimiz Pazartesi günü diyaliz yatağım etrafında “çaktırmadan” bi telaş!.. Ak giysili “can bakanlar”dan birisi, getirdiği içi hallice buz kalıbı olan paketi kataterin olduğu yere bütün gücüyle bastırmaya çalışıyor! Ve yeni denemeler!

Doktorumuzun gözleri de cihazda...

Bi yıldan beri bu canı yaşatmak için emek veren kalple bağlantılı katater artık işlevine son vermiş, doktorum üzüntüyle yüzüme bakıyor. “Hemen ama hemen değiştirilsin...” Filiz çoktan bu işi yapacak doktor canı aramış bile. Gelen yanıt yarın sabah erkenden gelin bekliyoruz. İçime yine bir ateş düştü, Salı günü bu canın yazı günü ama konu çok önemli kalple ilgili. Yine aynı masadayım maviler içinde radyasyondan korunmak için, sevgili doktorum “kusura bakma biraz canın yanacak” deyip iğneyi bastı alıştım artık. Kalbe giden damarda çalışmalar sürüyor, konuşmaları duyuyorum sonra duymayıverdim, gözlerimi açınca ilk gördüğüm bir can bakan bayan ‘Sayın Otyam ne güzel uyudunuz’ dedi!.. Önceki kateterin işi bitti yenisi takıldığından eskisinin hükmü kalmadı. Filiz hemen diyalize yetiştirdi, sorun yok.

NEYLEYİM!

Geçen hafta takılan kalbimin arkadaşı işlevini yapamadığından bi kez daha mavi masada çalışmaları yaşadım yarı baygın!

AKLIM FİKRİM BUGÜNKÜ YAZIMDA... ALIŞMIŞ           KUDURMUŞTAN BETERMİŞ DERLER...

23 Temmuz Çarşamba saat 09.35

“Valla” doğru. Örneğin şuraya kadar bölüm gerçeğin ta kendisi...

ALEVİ/ BEKTAŞİ CANLARA İFTAR SOFRASI! KİMDEN Mİ? BU SAYGISIZ DAVET, CUMHURBAŞKANI ADAYI/ HÂLÂ BAŞBAKAN VE DAHİ BOPnEŞBAŞKANI RECEPTAYYİP ERDOĞAN’DAN... BUKADARINA DA ARTIK PES DOĞRUSU!

İmam Hatipli hazret bu çağrıyı yaparken/ yaptırırken potların en iri kıyımını kırdı!.. Alevi/Bektaşi canların bu iftar sofrasıyla ilgileri olmadığını bilmez mi?Oruç açlığıyla dalgasını geçiyor aklı sıra! Bi kere çok saygısız, ama o canipten bi can İzzettin Doğan kabullendi daveti, Tayyip’i rahatlattı bermutat!

Çağrı Alevi /Bektaşi canlardan büyük tepki çekti. Örneğin Alevi önderlerinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Sn. Kemal Bülbül, bakınız ne dedi:

‘O SOFRAYA OTURANLAR DÜŞKÜN SAYILIRLAR’

Ve devam etti:

“...Demokratik haklara saygı değil bu, politik bir malzeme yapma. Daha önce genel seçimlere malzeme yapıldı, şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimine malzeme yapılıyor... Buna katılmamak lazım. Buraya katılanların da Alevilikle bir alakaları yok, onlar ihale tüccarları. Alevi yol erkanına inanan, bu yolla ilgili Dedelik Makamı yürütenlerin gidip bu sofraya oturması yol düşkünlüğüdür. Ulularımızın kemikleri sızlar...”

‘DÜŞMANLIĞI AÇIK VE NET’

Öte yandan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Sn. Fevzi Gümüş de Alevi katillerini seçim meydanlarında öven Başbakan’ın Alevi düşmanlığının açık ve net olduğunu belirtip şöyle dedi:

“...14 yaşındaki Berkin Elvan’ı terörist ilan ederek annesini ve babasını yuhalattıran kişinin davetine katılmak, Ali İsmail’lerin, Abdocan’ların Ethem’lerin Berkin’lerin öldürülmelerine de onay vermek anlamına gelecektir.

Gazze’de, Suriye’de, Irak’ta çocuklar öldürülürken, lüks lokantalarda iftar sofralarında, sahte gülücüklerin atılacağı ve yalan demeçlerin verileceği ‘haram sofrasında’ oturmak Alevilere yakışmaz.”

24 Haziran 2014 Perşembe saat 09.00

Başbakan alınmasın ama şuna kulak verelim mi?

Kulakları çınlasın, Nida Ateş’in Rodos semahı’ndan:

‘YANINDA BÜLBÜL DURURKEN KARGALARDAN GÜL SORARSIN...’

Çok uzun süredir Kalan’dan “ALEVİLER’E”, “KIZILBAŞ I-II” çalışmalarını dinler dururuz gidip gelirken... Uzun yıllardır tutkunu olduğum Alevi/Bektaşi müziğinin neredeyse en seçmelerden oluşan bu CD’ler KALAN MÜZİK’in yüz akı, emeği geçen başta Hasan Saltık ve yayına hazırlayan...

Yıllar ama yıllar önce Gazipaşa’dan gelip gittiğimiz Maraş’ta bi Alevi canların minik oğlu süpürgeyi saz sayar mırıldanır dururdu. Bi İstanbul’a gidişimizde rahmet ve saygıyla andığım can dostum Şemsi Yastıman’ın Sazevi’nden minik bi saz alıp getirdik o,süpürge gibi şeyden kurtulduydu..

Baba da çalar söyler, seçme Alevi deyişlerini, hele hele tutkunu olduğum semahlara doymazdım bi türlü...

BUNLARI NEDEN Mİ YAZIYORUM A CANLAR A CANLAR?

Bu çalışmaların bilgisine bakar mısınız a canlar a canlar:

“Yapım: HASAN SALTIK

Yayına hazırlayan: ULAŞ ÖZDEMİR”

Bu bizim sevimli bücür Ulaş’ın ta kendisi.

GELİN CANLAR, ULAŞ SAZI ELİNE ALDI, ‘KIZILBAŞ’ CD’SİNDEN AVAZLIYOR ULU ‘SEYRANİ’DEN:

“İdris terziliği icad etmeden/ endazeden geçti boyumuz bizim/ Anka yaratılıp Kaf’a gitmeden/ Binbir Kaf bekliyor toyumuz bizim/ Kalıbını değiştire birimiz/ Zahid kırk yıl yusa çıkmaz kirimiz/ Dünyamızda bizi paklar Pirimiz/ Murdar ölmek değil huyumuz bizim/ Bir Seyrani vardır başı feslimiz/ Bütün çarıklıyız yoktur mestimiz/ Münkire karışmaz bizim neslimiz/ Mehd-i zamandır soyumuz bizim.”

Söz: Seyrani, 1807- 1866

Müzik: Ulaş Özdemir

Dede sazı, ruzba (cura) Vokal: Ulaş Özdemir

MUTLULUĞUN BAŞKA ADI VAR MI ?

Hasan Saltık’ı, Ulaş’ı bu başarılarından da yürekten kutlarım.

Aşk-ı niyaz ile...

NEDİR BU ‘EMİNANIM’IN OĞULLARINDAN ÇEKTİĞİ, KÜÇÜK OĞLAN DA Bİ GEMİ ALMIŞ!

Evin içi mutfak dahil gemiciklerle doldu taştı!

Bu gün bilgi verme günü anlaşılan, Sözcü gazetesinde gemicikten:

‘FİLİSTİN- GAZZE BAHANE, İŞLER ŞAHANE TAYYİP’İN OĞLU BİLAL 75 MİLYON LİRAYA İLK GEMİSİNİ ALDI’

“Eni 16.6 metre

Boy 140 metre

Kürt petrolünü İsrail’e taşımaya uygun”

Hayırlara vesile olur inşallah!

Not: ^ işaretleri tarafımdan kullanılmamıştır.

Kaynak : Aydınlık Gazetesi