Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Sıra, Anıtkabri bastırmada mı ey millet

06.12.2014

Ak Saray’ının yanına 7 bin metrekarelik “rezidans” da yaptırıyor!

Bu da 250 odalı olacakmış iyi mi ey millet?

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan 1000 odalı “Kaç-Ak Saray”a hesaplara göre yavru saray yapılacağı ortaya çıkıyor demiş, neden şaşmalı ey millet?

Candan, yapılacak rezidans ve caminin de “çakma” olduğunu belirtip “Cami projesi çakma bir proje, kopya, Mimar Sinan’ın çakması diyebiliriz”.

Şuna bakın şuna:

“Alana giremiyoruz. O bölgede Marmara Köşkü var, Marmara Havuzu var. Bunlar tarihi özellikleri olan yapılar. Şu anda ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Atatürk’ün evi var. Bunlar da tehdit altında.”

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ İMİŞ!

AKP ve dahi İmam Hatipler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip’e de bu yakışır. Mimarlar Odası, diğer ülkelerdeki devlet başkanlığı saraylarını da araştırarak bi sıralama yapmış buna göre sarayların en büyüğü AOÇ’ye yapılan Cumhurbaşkanlığı sarayı imiş iyi mi ey millet?

Ve ABD’nin ünlü komedyenlerinden John Oliver bu muazzam yapıyla dalgasını geçmiş, bi yerinde aynen şöyle demiş:

BU SARAYIN MANYAKLIKTAN FARKI YOK’

Bi TC yurttaşı olarak yine de üzüldüm, yetmedi şu bilgisine de ne dersiniz ey millet:

“...Erdoğan toplumda yarattığı kutuplaşmayla bilinen bir lider. Hakkında önemli yolsuzluk iddiaları ortaya atıldı. Şüpheli finansal anlaşmalar. Gazetecileri arayarak korkutması. Aile fertlerini arayıp büyük miktarda parayı nasıl saklanacağını anlatması”na getirdikten sonra şöyle devam etmiş:

“Bu sarayın manyaklıktan farkı yok. Üç yüz bin metre kare alan üzerinde kurulmuş. Fiyatı yükselen bir öğe daha var. Okula çok yakın...”

Oliver, Erdoğan’ın attan düşmesine de göndermede bulunup “HELÂL SANA AT, HELÂL” demiş, iyi mi ey millet?

Bunları okurken yıllar öncesine gidiverdim... Amerika’nın ünlü bi gazetecisiyle Adana’dayız, bana defterinden şunu göstermişti:

“Haci Ömer aga. Turkey tekstil king”

Sağa sola telefon ederken birisi “kusura bakmayın, ister istemez duydum, Ömer ağayı THY bürosunda görmüştüm” dedi.

Otel katibine aramasını söyledim, biraz sonra rahmetli karşımdaydı, Amerikalı gazetecinin defterinden söz ettim. “Seni uzaktan biliyor ki tekstil king yani tekstil kralı demiş.”

Ömer ağa bi an durdu ve aynen şöyle demişti:

“Yeğenim demek ki namımız oralara da gitmiş.”

İSTANBUL ÇAMLICA TEPESİNDE NEREDEYSE KUTUPLARDAN GÖRÜLECEK CAMİ YÜKSELİYOR!

İçtenlikle önermiştik buraya cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün uzaklardan görülecek heykeli dikilsin... Karar çok önceden verilmiş ki inşaatın yarıdan fazlası yaşama geçirilmiş. Sorumlulardan birisi bilgi vermiş, yapı bittiğinde elli atmış bin kişi aynı anda secdeye gidebilecek, yapıda kitaplık, sanat galerisi, müze neyim var ve daha neler var neler bi de 3500 araçlık otopark...

BU VASİYET DOĞRU MU EY MİLLET?

CHP’li Özkes “Erdoğan’ın vefat edince naşının Çamlıca tepesinde yapılan caminin avlusuna defnini vasiyet ettiği doğru mu?” diye sormuş...

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN EN BÜYÜK CAMİİ...

Bari bununla övünelim di mi?

Bizim Aydınlık’ta Gazipaşalı hemşerim İsmet Özçelik’in yazısından alıntı:

“‘Ak Saray’ 1 milyar 370 milyon ‘Uçan Saray’ 410 milyon, ‘Vahdettin Köşkü’ 172 milyon, ölünce gömülmesini vasiyet ettiği ‘Çamlıca Camisi’ 135 milyon. Bu 4 kalem bile 2 katrilyon.”

İsmet’in yazısını okurken, para biriminin neden pat diye değiştirildiği aklıma düşüverdi, iyi mi?

İSLAM ALEMİNE DE SESLENMİŞTİ, ACEP NEDEN DEDİM İÇİMDEN!..

Bu satırların yazarı akıl almaz ihtişamın Anıtkabir’e inat olduğunu sanıyordu, meğer vasiyet ettiği Çamlıca camisi, göktanrım bu canı affetsin, sanki ikinci KABE olacak...

YOLUN SONU DUVAR!’

Çamlıca camisine 1500 metrelik tünel İBB’den geçmesine geçmiş ama CHP Gurup Sözcüsü Tonguç Çoban, Çamlıca Camisi’nin etrafında cami cemaati olmadığını savunup “Mecidiyeköy’den teleferikle, yarın başka bir ulaşım yollarıyla buraya işlevlik kazandırılmak isteniyor” demiş.

CHP’li üyeler tünelin sadece Çamlıca Camisi’ne gidiş için pazarlandığını öne sürüp ilginç bir iddiada bulunarak, tünelin çıkışının “Duvar” olduğunu öne sürmüşler, iyi mi ey millet?

ŞU CHP’LİLERE DE BAKIN!

Tünel çıkışını duvarmış, n’olmuş yani Soma emekçileri hangi güne duruyor?

“Saray benim değil Türk Milleti’nin” diyor, eyvallah, baharı odaların birinde geçirmeye karar verdim milletin bi ferdi olarak, iyi mi? Üstelik saray için 4000 metrekare halı döşenmiş, iyi mi ey millet?

UMURUMUZDA DEĞİL’

Erdoğan saray için eleştirilere tepki gösterdi ve şöyle dedi:

“Umurumuzda değil!”

Onun için durmadan, durmadan ama durmadan durmadan konuşuyor...

18 BİN KAYME BASTIRAN!

Valla doğru, 18 bin lira bastıran tıpkı askerlik yapmış gibi “ossat” terhis olacak ya parası olmayan fukara? Onlar da Genelkurmay Başkanı hazretin eratı. İşte AKP iktidarının eşitlik anlayışı, işte adaleti, işte insanlık anlayışına saygısızlığı!

ÖZETİ ŞU!

İmam Hatipli Recep Tayyip, Hazreti Muhammet hariç, İslam aleminin en büyüğü olmak düşüyle on iki yıl plan yapmış ve kendince başarılı olmuştur vesselam!

43 VATAN EVLADINA SELAMLAR

 

ANTALYA'DA MÜZAYEDE
Antalya’da müzayede Hürriyet Akdeniz’de okudum, yapılan müzayede de üç eserim “Büyük çekişmeler sonucu rekor fiyatlarla” satılmış, iyi mi? 90’a 1 kala hâlâ ırça tutan ellerime “Satana da alana da selamlar düşer”.

 

O ŞİMDİ BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİSİ

Hayrünnisagülsultan hazretleri Boğaziçi Üniversitesi’ne başlamış iyi mi?

Başarılar! Ancak eşi Abdullah Gül ile emirlerinde 150 kişi çalışan tarihsel Huber Köşkü’nde ne hakla oturuyorlar sormayalım mı, ey millet?

Ne hakla, ne hakla, ne hakla...

 

SANATÇILARA POLİS ZORUYLA TAHLİYE

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Sanatçılar Derneği’nce kullanılan, tarihi Kaleiçi girişindeki çay bahçesi ve sergi salonunu, polis zoruyla tahliye etti. Sanatçılara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.
 

 

Aydınlık

Cumhuriyet

Hürriyet

Antalya Ekspres

ve Google’a teşekkürler.

Antalya, 4 Aralık 2014

Kaynak : Aydınlık Gazetesi