Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Kırmızı çizgiler aşılırsa gereğini yaparız

06.09.2014

AÇILIM REZİLLİĞİ MEĞER GENELKURMAY BAŞKANI'NIN DA GIRTLAĞINA GELİP DAYANMIŞ Kİ BAKIN NE DEMİŞ:

KIRMIZI ÇİZGİLER AŞILIRSA GEREĞİNİ

YAPARIZ... ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ KIRMIZI ÇİZGİMİZ

ir Atatürk evladı ve bir asker çocuğu olarak, haftalardır/ aylardır böyle bir cümle bekler dururdum, sanırım Genelkurmay Başkanı sayın Necdet Özel'i bu konuda yazdıklarımla üzmüşümdür neyleyim?

Binlerce yıl yaşasın şu 30 Ağustos Zafer Bayramımız, nasıl bir mutluluk ve gönül rahatlığı sundu nasıl anlatsam acep?

EN İYİSİ BAŞYAZAR

DOĞU PERİNÇEK'İN

GENELKURMAY

BAŞKANI'NIN TARİHİ

DURUŞU BAŞLIKLI

YAZISINI BİKEZ DAHA

OKUYUN LÜTFEN.

Sn.Genel Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in 30 Ağustos akşamı Çankaya Köşkü'nde yaptığı "gereğini yaparız"lı uzun konuşma inanın gönüllere ferahlık getirmiştir. Bu ferahlık şudur:

'VATAN

BÖLDÜRÜLMEYECEKTİR'

Çok büyük ilgi toplayan demecin bi yerinde Komutan Özel şunları söylüyor:

"...Hükümetin bir politikası var o politika yürüyor. Biz çözüm sürecine ilişkin yol haritasını bilmiyoruz, o çalışmanın içinde yokuz."

'DÜŞÜNÜLMÜŞ

BİR AÇIKLAMA'

ESKİ 2. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Edip Başer, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in açıklamasının düşünülmüş, hesaplanmış önemli bir açıklama olduğunu söylüyor.

"Kan akmasın" propagandasıyla sunulan sürecin çok daha fazla kan akmasına yol açabilecek bir süreç olduğunu" belirtiyor.

Bi kez daha 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun, Sn.Özel'in sabrını da yürekten kutlarım. Öte yandan bu büyük sabrı için Sayın Genelkurmay başkanına devlet nişanı verilmesini öneriyorum.

VEFA ÖLMEDİ

100 YAŞINA GELEN TÜRK ROMANININ YÜZ AKI ORHAN KEMAL'İ/ ŞAİR ORHAN VELİ/ ŞAİR OKTAY RİFAT VE FAZIL HÜSNÜ CANLARI KAYSERİ/ KARAÖZÜ FİKRET OTYAM KÜLTÜR EVİ'NDE

ANACAĞIZ KİMLE Mİ, İNANILACAK GİBİ DEĞİL PİYANİST VE

BESTECİ FAZIL SAY İLE SOPRANO BAĞCAN KONSERİYLE...

Karaözü köyü Fikret Otyam Kültür Evi'nde bu yıl nasıl bir etkinlik yapalım derken her çilemizi çeken heykelimin ve Kültür Evi'nin armağancısı Faris Kılıç ve Nazım Kılıç'tan (Nazım Hikmet öldüğü gün doğunca ışıklı baba adını böyle koymuş) haber geldi.

HEY UNUTULMAZ CANLAR, ORHAN KEMAL, ORHAN VELİ, OKTAY RİFAT, DAHA SONRA FAZIL HÜSNÜ 100 YAŞINIZ KUTLU OLSUN.

Antalya Toroslar Beydağları Geyikbayırı Köyü'nde, İstanbul'da, Ankara'da ve ev sahibi Karaözü'nde hummalı bir çaba başladı... İl Kayseri bile böyle mutlu bi gün yaşamayacak.

Nazım Kılıç canı gece uyku tutmamış ki, sabahın erinde "Ağabey" diye telefon etti "Aklıma düştü, acaba Fazıl Say bu etkinliğimize gelir mi?"

Olmuş gibi sevindik, telefona sarılıp Fazıl canın eski "menajeri" Filiz vefalı dost Kadir Dursun'u becerikli telefonuyla arıyor ve telefonda bizim Kadir her şeyi en ayrıntısıyla ama en ayrıntısıyla anlatıp, "Fazıl'a mutlaka naklet en içten sevgimle" diyorum.

Olacak şey mi diyorum konser biletleri dört beş ay önce kapışılan, bu, ülkenin yüzakı koca Fazıl bi dağ köyünde piyanosunun başında...

Neden olmasındı? Fazıl bu.

Haber sonunda ulaştı "Sadece Eylül'ün altısında boşum, uygunsa evet..."

İŞTE DAVET OLDU CANLARIMIZ ORHAN KEMAL, ORHAN VELİ, OKTAY RİFAT VE SON ANDA FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA... BU YIL HEPSİ YÜZ YAŞINDA...

İşte basın bildirisi:

Besteci ve ünlü piyanistimiz Fazıl Say, 6 Eylül Cumartesi günü Kayseri'nin Karaözü Köyü'nde bir konser verecek. Halk müziğinin güçlü olduğu bu köydeki Fikret Otyam Kültür Evi'nin davetini hiç düşünmeden kabul ettiğini söyleyen Fazıl Say, Aşık Veysel'in Karaözü üzerine söylediği bir dörtlüğü hatırlatıyor:

"Memleket içinde metin Kar'özü

Tatlıdır sohbeti, bilirler sözü

Attıkları adım Atatürk izi

Adabı erkanı boldur Kar'özü..."

Bestecimiz konserin geniş bir bölümünde Serenad Bağcan'ın söylediği şarkılara piyanosuyla eşlik edecek, konser sonrası ayrıca edebiyatımızın ebedi yazar ve şairleri Orhan Kemal, Orhan Veli, Oktay Rifat ile son anda Fazıl Hüsnü Dağlarca üzerine, Ahmet Say, Fikret Otyam, Işık Öğütçü, Faris ve Nazım Kılıç kardeşlerin söyleşileri izlenecek.

KONSER: 17.30

ANMA: 18.30

Antalya/ Toroslar/ Beydağları Geyikbayırı Köyü, 2 Eylül 2014 Salı

Kaynak : Aydınlık Gazetesi