Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Ey 174 yaşındaki PTT yazıklar olsun...

22.11.2014

E CUMHURİYETİN 91. YIL DÖNÜMÜNDE ATAMIZIN YERİNE KAÇAK, ‘TOKİ’YE DE 297 MİLYON BORÇLU AK SARAY PULLARI ÇIKARMAN BÜYÜK SAYGISIZLIK OLMUŞTUR HEM DE NASIL?

Evet, ey 174 yaşındaki koca PTT, güzelliklerin dünyanın dört bir yanında da dosyalar içinde titizlikle saklanıyor, niceleri gibi. Sanırım on iki yaşımda yalamaya başladım Ata’lı pullarını, merak saldım “pul koleksiyonu” nedir bilmeden, o minicik baskıların vurgunu oldum, önemli yıl dönümlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürklü pullarsa sevdalımdı.

Haberleşmeler çoğunlukla mektupla olurdu, mektuplarsa zarfların sağ üst köşesine yapıştırılmış ve çıkış yer, tarihini gösteren damgalanmış pullarla olurdu.

Sıkışık ve acele işler içinse türkülere, mersiyelere girmiş telgraflarla...

BÖYLE TELEGIRAF OLİR?’

Doğu gezilerim sırasında haberleşme adresim “CHP eliyle” idi ve sağlamdı.

CHP Bitlis İl Başkanı telgrafı uzattı. Dünya Gazetesi Yazı İşleri Müdürüm sevgili Ali İhsan Göğüş’tendi:

CUMHURİYET YAZILARA BAŞLIYOR ACELE İKİ YAZI TELLE’

Kulakları çınlasın Yaşar Kemal, Cumhuriyet’ten bu satırların yazarı Dünya’dan röportajlar peşindeydik ayrı ayrı...

İki yazım hazırdı, yanımda taşıdığım daktilom ile otel gecelerinde yazıp duruyordum ve içim rahat...

Bitlis PTT’sindeyim. Yazıları uzattığım telgraf memuru yüzüme bi tuhaf bakmıştı, yazılarımı uzattı ve sordu:

“Böyle telegıraf olir? Telegıraf, acele beş lira telle. Sıhhatinin işarı, böyle olir.”

Yaş deri taşıyan bi kamyonla Diyarbakır’a ulaşıp uçağa vermiştim yazıları!..

OLLUM, BİZ BOŞA YALAMADIK PULLARI’

Bu deyim, yani çok yazdık anlamına gelirdi.

ŞAŞIRDIM KALDIM!

Salı günleri yazı günümdür, erkenden başlar eşim Filiz saat on dokuzda seslenir, “yemek hazııır...”

Gazetelere bakıyorum, SÖZCÜ, 18 Kasım Salı... Kocaman bi haber hem de resimli:

AK SARAY İÇİN PUL BASILDI’

“Kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olan Ak Saray için PTT tarafından pul bastırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle basılan PTT pullarında Ankara Beştepe’de yaptırılan Ak Saray’ın fotoğrafları yer aldı...

...Pullar Türkçe dahil dört farklı dilde basıldı.”

BABAN ÖLDÜ ACELE GEL’

İstanbul’da okurken kaldığım pansiyonun zili çalmıştı, getirilen bi telgraftı:

“Baban öldü acele gel”

Olduğum yere çöktüm...

Pansiyon sahibinin oğlu arkadaşım telgrafı aldı okurken birden bağırdıydı:

“Fikret bu tel sana değil!”

Alttaki arkadaş içinmiş..!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 91. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜMDE AK SARAY FOTOĞRAFLARIYLA PULLAR HA?

Bu Ak Saray Atatürk Orman Çiftliği’nde Sit sahası içinde ilgili kuruluşların tüm karşı durmalarına karşın başlanmış ve bitirilmişti. ATATÜRK adından nefret eden, ne kadar ATATÜRK’lü yer ve şey varsa yok etmede üstat sayılan Recep Tayyip’in bu huyunu bilen bi yakını Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk adını yok edivermişti ve artık orası Beştepe idi!

Recep Tayyip için yapılan kaçak saray, TOKİ’ye de 297 milyon borçlanmış, bu da yeni çıktı meydana! Dünya kamuoyunun da tepkisini çeken 1 milyar 370 milyon liraya çıkan 1000 odalı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, kaçak olması yanı sıra borçla da yapılmış, iyi mi? Kim ödeyecek bu borcu, kim ödeyecek mi, Başbakanlık!

CUMHURİYET’İN 91. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE BÖYLE ŞAİBELİ SARAY İÇİN PUL BASTIRMAK SAYGISIZLIĞIN TA KENDİSİ DEĞİL Mİ EY MİLLET?

Hem de dört dilde!.. Yani kaçak saray dört dilde dünyayı dolaşacak, bu ayıp 174 yaşındaki PTT’ye yakıştı mı? Saygın/yararlı bi kuruluş olmasa, bu yapılan yalakalığın daniskasıdır derdim!..

CUMHURİYET 91 YIL ÖNCE KAÇAK/ŞAİBELİ SARAY TARAFINDAN MI KURULDU EY 174 YAŞINDAKİ PTT? ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK NEREDE? ATATÜRK ADININ ANILMAMASI DA YALAKALIĞIN TA KENDİSİ OLMUŞTUR DEMEYE ELİM VARMADI...

YAZIKLAR OLSUN YAZIKLAR OLSUN...

Haber sahibi SÖZCÜ’ye de teşekkürler...

KÜRT SORUNU İÇİN TEK ÇÖZÜM

İllallah ya resulü... Bu ne Ya Hu?

Haftalardır, aylardır, yıllardır yazıp durdum, dinleyen çıkmadı ve ol nedenle çözüm de 2014 yılında ele alınır gibi oldu!..

Bi daha da yazarsam namerdim!

Apo şimdilik ev hapsine alınmalı.

Dağdaki savaş arkadaşı hanımları o eve gidip söküğünü neyim dikmeli... Çamaşırlarını yumalı, istediği yemekleri yapmalı, hasta olduğu zaman sırayla sabahlara kadar baş ucunda durmalı...

Çözüm tamam!

ÇAĞDAŞ ZİNDANDAKİ

43 VATAN EVLADI

SUBAYIMIZDAN DİLEĞİMDİR

Sizlerden haber almak için yazdım çizdim sordum durdum, halleriniz nicedir, hatta içtiğiniz su musluktan mı damacanadan mı diye de takıldım!

İçeri alınıp sonunda bırakılan polislere neden benzetilmiyorsunuz, merakım bu!

Oradan haklı beklentileriniz nedir, suskunluk nereden dersiniz, içinizde bi umut ışığı hâlâ yanıyor mu? Ayıptır sorması kahvaltıda/öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde neler sunulmaktadır? Bu satırların yazarından bi dileğiniz var mı, gibilerine iki satırınız mutlu edecektir vesselam...

KARAOĞLAN OBAMA ESAD GİDERSE YERİNE KİM GELECEK TELAŞINDA!

Şu Karaoğlan ABD’ye Başkan olunca inanın çok sevinmiştim bi zenci çocuğu başa geçince... Ama zaman geçince gösterdi ki rengin, şunun bunun çıkışı önemli değil ön şart Amerikan çıkarları. Ve sanılır ki ABD bizim dostumuz!.. Müttefikimiz!

Asla!

Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmek/parçalamak umutlusu PKK’ya silah veren ve başka olanaklar sağlayan ABD dostumuz/ müttefikimiz olabilir mi ey millet?

Dost görünen en büyük düşman, bu böyle görüne...

Okuduklarımdan ABD topraklarındaki zencileri severim, bir ay onları yerlerinde gördüm/inceledim hatta girmemem gerekirmiş ama girdim, bazen kimilerinin kara yüzlerinin sarıya dönüştüğünü yaşadım tek karşı silahım pasaportumu gösterip “aym Türk... Türk” olmuştu ve bu silah hiç geri tepmedi!.. Kimileri yanımda gelip başım belaya girmeden beyazların aralarına sokup bırakmıştı... Fazla bilgi “Ne Biçim Amerika” kitabımda...

BARAK OBAMA’YA SELAMLARIMLA...

Mr. Obama,

Even if I don’t carry good feelings for you, I still want to help you, because humanity is still alive! As far as I’ve been informed by the newspapers and televisions, you got yourself into a stew over who will replace Assad when he is gone.

Bay Obama,

Sizler için iyi duygular taşımadımsa da, insanlık ölmedi deyip size bi yardımda bulunmak istiyorum. Gazetelerden ve televizyonlar öğrendiğime göre eğer Esad giderse yerine kim gelecek telaşına düşmüşsünüz.

Believe me, you are right to worry, who will take Assad’s place? I sincerely would like to introduce you to someone, who always has a pleasant smile on his face, who is a peaceful, cultured person and who will be adored by most of the people... Famous for his knowledge of the English language... Doesn’t like to move, has been living in the same residence in Istanbul for over 40 years. Loves walking, I suppose he recently came to you on foot, very fond of Syrian people. Did his best to topple Assad, during his ministry of foreign affairs of Turkey.

Dear Obama

No need to panic, as you know, Mr. Davutoglu is still the Prime Minister of Turkey. Our dear president waits on you hand and foot, it’s enough for you to name Davutoglu to replace Assad and consider it done!

A Turkish citizens.

***

Bu telaşınızda inanın çok haklısınız evet farz edin ki Esad götürüldü yerine kim gelecek?

Size en iyi duygularla, dünya barışı için bir isim vermek istiyorum, yüzü her zaman güleç/barışçı, çoğunluğun seveceği kültürlü bir kişidir... İngilizcesi ünlüdür... Ev değiştirmeyi sevmez İstanbul’da 40 yıl aynı evde oturmuştur. Yürümeyi çok sever, sanırım geçenlerde yanınıza yürüyerek geldi, Suriye halkına çok düşkündür. Türkiye Dışişleri Bakanı olarak ESAD’ın düşmesi/düşürülmesi için çok efor sarf etmiştir.

Sayın Obama

Telaşlanmanıza gerek yok, bildiğiniz gibi bay Davutoğlu halen Türkiye Başbakanıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız sizin bir dediğinizi iki etmez, Esad’ın yerine Davutoğlu getirilsin demeniz yeter.

Bir TC vatandaşı.

GELECEK HAFTA: ‘MAYINLAR ÇİÇEK AÇMAZ’

Kaynak : Aydınlık Gazetesi