Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Çankaya'ya 2. imam hatipli!

05.07.2014

Sevgili Tolga Çandar, Cemil Çiçek'le Bekir Bozdağ'ın öve öve bitiremedikleri neydi uzun adı şey Ekmeleddin İnsanoğlu'na Atatürk'ün koltuğuna oturması için oy vermeye gelince ortaya çıktı!.. Ya Alevi kızımız Sabahat Akkiraz da adı uzun "beyefendi"ye oy verenler arasında!..

ÇANKAYA'YA 2. İMAM HATİPLİ! ADAY ERDOĞAN'DAN, VECİZ SÖZLER VE VAATLER

'KIZILBAŞ DİYORMUŞ BİZE İMANSIZ'

(Aşık Gülâbi)

'DERSİMİZ: ALEVİLERE HAKARET' *

Şu işe bakın ey Alevi-Bektaşi canlar, karşı çıkıp dikilmek taa 1996'da 3.Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü başta, yurt içinde ve yurt dışında Alevi/ Bektaşi canların kuruluşlarından raflar dolusu ödüller almış bu satırların yazarı bi "Yezit!"e mi düşecekti, evet şu korkunç olaya karşı çıkmak/karşı durmak, sormaz mısınız ey millet?

'...HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ'

"ABF Hukuk ve İnsan Haklarından sorumlu başkan yardımcısı Avukat Ali Yıldırım hukuki yollara başvurulacağını" açıklamış.

SÖZÜM TBMM'DE OLAN CANLARA ÖRNEĞİN BAŞTA SABAHAT AKKİRAZ VE TOLGA ÇANDAR'A!

Ankara Tuzluçayır'da baba ocağında tanış olduğumuzda Almanya'dan yeni gelmiş gepegenç bi kızcağızdı, dizimin dibinde türküler çığırmıştı Musa Eroğlu can dost sazına vururken...

Yıllar yıllar nasıl da geçti ey göktanrım?

Yıllarca birlikte gittik Avrupa'ya Alevi Bektaşi kuruluşların çağrılısı olarak Filiz de keyif alıyordu aramıza katılıp.

ŞU RASTLANTIYA BAKAR MISINIZ EY OKURLAR?

Nice CD'sine emek verdim severek, artık o bizim kızımız gibiydi, Musa bi aralık "sarhoşlara meze olma" demişti, hiç olmadı, hiç...

Gazipaşa'da yaşarken Alevi Bektaşi canlara yol geçen hanıydı yuvamız, kırka yakın iki ayaklı dört ayaklı hayvanımız, kıvancımızdı... "Tavşan", hariç kimi canların arası iyi değildi "Tavşan" ile!

Akkiraz ailesi arabalarıyla Adana'ya giderken mihmanımız olduydu söz tavşandan açıldı, baba Akkiraz'a (ışıklar içinde yatsın) çocukluğumdan beri tavşan sevdiğimi anlattım. Söz tavşandan açıldı ya baba Akkiraz bunun "hurafe" olduğunu kendi evlerinde dolu tavşan bulunduğunu anlatır anlatmaz, Güneydoğu ve Doğuanadolu'dan sanki tavşan yağdı! Yemek yerken yavruların biri sağ, birisi sol omzumdaydı bi ona bi ona yiyecek ikram ederdim keyifle, yuvarlak ve dahi bulaşmaz marifetlerini Filiz elektrik süpürgesiyle hallederdi!

(Ya Hu, şu hatun bu candan az çekmedi, dişi halis kurt köpeğimiz Haydut, doğumluk oldu, hazırladığımız yeri beğenmedi, salonda Filiz'in çok nadide beyazımsı kanepesine kurulup dokuz yavru yaptıydı!)

'BABACIMMM... CANIM BABACIMMM...'

Sabahları bu canı görür görmez böyle haykıran da Filiz'in öğrettiği Muhabbet Kuşu'muzdu. Susturamazdım, sanki illa ağlatacak!

Sabahat'tan bi telefon,TRT'nin gece yarısı yayın yapan kanalına çıkacakmış "n'olur gelin"miş uçağa atlayıp gittik, Filiz Anadolu'dan devşirdiği nadide giysilerle bi güzel süsledi... Bu satırların yazarı sunucu ve konuşmacı, telefonlara yanıt veren.

Bi arayan da sesini, tezenesini, "Otyam baba" deyişini sevdiğim Tolga Çandar'dı.

Birlikte olduğumuz yıllar için bi kitap yazabilirim gücüm olsa, öyle değil mi Tolga?

'DERSİMİZ: ALEVİLERE HAKARET'

"Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında:

Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin..."

Sözlerine denk gelen yazıyla Alevilere hakaret edildiği ortaya çıkmış ey millet! Alevi bi öğrencinin üniversiteye yazdığı, kitabın düzeltilmesi istemine yeni dönemde yer almayacak yanıtı verilmesine karşın değişiklik yapılmamış. ABF avukatı Ali Yıldırım da kitapta yer alan sözlere karşı şöyle demiş:

"Alevi inancına yönelik bu nefret söyleminin akademik camianın bir mensubu tarafından yapılması affedilmez bir davranıştır. Devletin laik olmayan yapılanması ve anlayışı farklı inançlara saygı değil düşmanlık üretmektedir."

AÖF TÜRK DİLİ VE EDEBİYAT BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ...

H.K. geçen eğitim ve öğretim yılında Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabının 80 ve 81 sayfalarında "Kızılbaş-ı bedayin- hazemü'ilahu ila—yevmi-din- zamanlarında namaz kılınmayıp" sözlerini görür, çevirir ve üniversite yönetimine bir yazı sunarak Prof. Hayati Develi tarafından hazırlanan Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında kışkırtıcılık olduğunu belirterek şöyle der:

"...Böyle bir cümlenin bir profesör tarafından devlete ait bir üniversitenin ders kitabında kullanılması mezhep ayrımcılığının resmi olarak yapılmasıdır. Toplumu kışkırtmak amacıyla kin ve nifak tohumları atmak olarak da değerlendirilebilir.

Yönetiminizi bu konuda bilgilendirerek ilgili cümlenin kitaptan çıkarılmasını ve sayın profesörün bu konuda uyarılmasını saygılarımla arzederim."

"Editör"den kibar bi yazı gelmiş ... "Öğrencimizin dikkati için teşekkürlerimizi sunarken söz konusu ibarenin kitabın düzeltmeleri sırasında çıkarılacağını da belirtmek isterim."

"İstermiş" ama çıkarılmamış bunun üzerine H.K. durumu Alevi örgütlerine bildirmiş.

EY ALEVİ MİLLETVEKİLLERİ ALİ AŞKINA NEREDESİNİZ?

CHP milletvekili Alevi kızımız Sabahat Akkiraz yeminden bu yana TBMM kürsüsünde bi Barak havası söylemedi -bunu pek güzelden öte söyler- şey, konuşmadı! Hele sevgili Tolga Çandar, AKP asıllı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın öve öve bitiremedikleri neydi uzun adı şey Ekmeleddin İnsanoğlu'na Atatürk'ün koltuğuna oturması için oy vermeye gelince ortaya çıktı!.. Sevgili Alevi yengemiz Sünni eşine "N'aptın Tolga Allah aşkına çek imzanı" diye bağırdı mı acep?

Ya Alevi kızımız da adı uzun "beyefendi"ye oy verenler arasında!.. Kim bilir haklılar Ali evladı CHP Genel Başkanı kulakları çınlasın Kılıçdaroğlu onları TBMM'li yapıvermişti... Ekmek elden su gölden, parti disiplini şemsiyesi altında onlar da vardı... Ah Sabahat ah, bari TBMM bahçesinde basıncılara dışarıdaki milletvekillerine evet bi barak çekseydin maaşın haram olmayacaktı, Tolga da sazına vururdu...

"Ya Allah... Ya Muhammet... Ya Ali... Hünkarımız Hacı Bektaş Veli" de bunlara tanık olurdu.

Ne gezer, üniversitede bile Alevilere en saygısızca davranış neden TBMM kürsüsüne gelmedi/getirilmedi ey göktanrım, ne dersin?

"Gaflet uykusuna yatar uyanmaz

Can gözü kapalı sofiyan çoktur

Hak sözü dinlemez asla inanmaz

Kalbi çürük softa cahilan çoktur...

Genç Abdal

ATATÜRK'ÜN ÇANKAYA'SINA 2.İMAM HATİPLİ Mİ YOKSA?

Allahçün hak eder, adamcağız yıllarca çalıştı/çırpındı...

DÖKME SÖZLERİNDEN AZICIK İSPATI

-"Elhamdülillah şeraitçiyiz" 1994

-"Yılbaşına karşıyım" 1994

-"Ben tekkeye değil dergaha gittim" 1997

-"ATA'ya saygı duruşunda öyle sap gibi ayakta durmaya gerek yok!"

-"10 Kasım'da yaygara kopartıldı" 1994

-"İçki yasaklansın" 1996

-"İstanbul'u Medine yapacağız." (Akis)

-"Bütün okullar İmam Hatip yapılacak" 1994

-"Ben İstanbul'un imamıyım" 1995

-"Mayo reklamı şehvet sömürüsüdür" 1996

-"Milli Piyango zulümdür" 1994

-"Taksim'deki caminin temelini inşallah atacağız" 1994

'CUMHURBAŞKANI'NIN İMAM HATİPLİ

OLACAĞI GÜNLER YAKINDIR' 1996

-"Ben Meclis'i dua ile açılmasından yanayım." 1996

-"İmamlar da nikah kıysın" 1995 **

Sen gör o zaman nüfus patlamasını!

AMAN HA, DAHA BAŞBAKANKEN ÇİFTÇİ MUSTAFA KEMAL ÖNCEL'İN 'ÇİFTÇİNİN HALİ N'OLACAK ANAMIZ AĞLADI NE YÜZLE GELİYORSUN BURAYA' YAKINMASINA VECİZ YANITI:

"Artislik yapma lan. Ananı da al git!"

N'apsın Mustafa, büyük sözü dinledi, anasıyla tüm Avrupa ülkeleri, Rusya, Endonezya, Madagaskar, Kuzey Kore, Güney Kore, Kuzey Amerika, Kuzey olmayan Amerika, Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kutbu, Kuzey Kutbu, Kıbrıs falan gitti ve gitti gider!

Geçenlerde İngiltere'den telefon etti, anam sıkıldı ben sıkıldım artık dönelim mi ne dersin falan dedi, önce sakın çektim delirdin mi lan dedim, adam bin dokuz yüz yirmi üçü bile yok sayıyor, Cumhurbaşkanı olacak falan dedim, ama bak Suriye'ye gelin hudut mudut kalmadı, içeri girin Toroslar Beydağları Antalya Geyikbayırı köyüne gelin başımız gözümüz üstüne...

Bekliyoruz vesselam !

(*)Ali Açar ve

(**) Ekşi Sözlük

canlara teşekkürler.

Toroslar, Beydağları Geyikbayırı Köyü, 3 Haziran 2014, Antalya

KUTU

21 YIL ÖNCESİNİN ACISI HÂLÂ GÖNÜLLERDE, HÂLÂ DİLLERDE...

MADIMAK ACISI BU, MADIMAK... DİNER Mİ HİÇ DİNER Mİ!

Alçak/hayın/kan içici/Allahsız/vicdansız sürüsü büyük bi coşkuyla içinde insanların olduğu Sivas Madımak Oteli'ni ateşe verdilerdi!

35 can bu 35 can, diri yaktılar, dumana boğdulardı, bu acı diner mi hiç diner mi?

Acıların acısı, katiller yok sayıldı!

Bu yıl Sivas dolup taştı şehitleri anmak için, dolup taştı yedi iklim dört köşeden...

Bağırlara taşlar basıldı yitikler için.

Bİ TESELLİ VER Bİ TESELLİ NİYAZLARINA ARALARINDA OLAN TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI SEVGİLİ METİN FEYZİOĞLU'NDAN GELDİ, MADIMAK DOSYASI AÇILACAK, YANİ KAN YERDE KALMAYACAK.

Kaynak : Aydınlık Gazetesi