Fikret Otyam'ın Köşe Yazıları

Atatürk Havalimanı tarihe gömülüyor

20.09.2014

ATATÜRK HAVALİMANI DA RECEP TAYYİP’İN

İKİ DUDAĞI ARASINDA TARİHE GÖMÜLÜYOR...

BU DA İMAM KISKANÇLIĞI VE GİZLİ ATA DÜŞMANLIĞI DEĞİL Mİ EY MİLLET,

NEREDE ATATÜRK VAR İMAM HATİPLİ ORADA!

EY ORDU’M SİLAHLI KUVVETLERİM

una bakın ey millet ey millet, İstanbul’da ilk hava meydanı askeri amaçla taaaa 1912 yılında Yeşilköy’de açılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da,1954 yılında gözlerini Yeşilköy’de açtı gibi!

Şimdi şuna bakın ey millet, terminal kapasitesi 20 milyon yolcu/yıldan yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları sonucunda 38.200.000 yolcu/yıla çıkarılmış...

Bunlar da biraz eski tarih rakamları ey canlar!

BURA NERE Mİ? BURASI DÜNYACA ÜNLÜ ATATÜRK HAVALİMANI’DIR

Tarihçesini yazsan inanın roman olur... 1912’den bu yana çağdaş gelişme bu Askeri Havaalanı’nı yıllar içinde Atatürk Havalimanı’na eriştirmiş, ne güzel değil mi?

Bi havaalanı romanı kahramanı da, evet kahramanı da öğünmek değil tastamam gerçek bu satırların sahibidir yıllardır!

GAZİPAŞA HAVAALANI!

1979 yılında 17 yıldır çalıştığım yani gençliğimi verdiğim Cumhuriyet Gazetesi’nden kendi isteğimle emekli olanda adı da güzel ilçe Gazipaşalı olduk. Selinus Kalesi’nin altında kabri ışıklı ola ünlü mimar Behruz Çinici ve eşi Altuğ’un çizdikleri bir buçuk katlı evi dört beş sevimli ustayla yaşama geçirdik. 27 Mayıs 1979’da evin ilk ışıkları yandı üç köpeğimiz kapı önünde. Bi sabah üç kedi. Sonra mı yirmiye yakın, tavus kuşunun renkli erkeği taze cevizleri eşim Filiz’in elinden yiyor...

Ev; o yılın yasalarına göre denize 130 metre olacak, oldurduk, en yakın komşumuz da tanrı! Ev ile çarşı arası, kestirme yoldan 7 kilometre... Her gün gazeteleri, postayı almak için motosikletle ver elini Gazipaşa...

HAYDİ BU CAN RESİM YAPACAK, YAZI YAZACAK... ABD’DE İÇ MİMARİ OKUYAN FİLİZ N’APACAKTI BU DAĞ ETEĞİNDE?

Günün birinde arabadan keyifle indi “Ben yapacağım işi buldum” dedi. İş de tezgahta dokumalar yapmak! Marangoz ustası tezgahı otuz yıl önce yapmış! Rica minnet Filiz’in tezgaha başlandı!Bittikçe boyuyordum ve günün birinde traktörle getirildi ön balkona...

POLONYA’NIN ÜNLÜ LOTZ KENTİNDE...

Uluslararası bir yarışma dokuma üzerine, Filiz’in dört dokuması asılı ve ilgi harika. Uzatmaya gerek yok, sonuç, “Devamlı sergilenmek kaydıyla müzeye alınmasına.”

Bir akşam üstü yarışmaya katılanların bayrakları dalgalanıyor, ay yıldızlı bayrak da var. “Filiz” diyorum “Bundan kimsenin haberi yok ikimizden gayrı!”

GAZİPAŞA PLAJINDA MAVİ GÖZLÜ, SARI SAÇLI ÇOCUK...

Adı Cem...

Filiz durmadan fotoğraflarını çekiyor miniğin! Yıllar yıllar geçiyor...

Evet yerel seçimler bitti Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Cem, bizim Cem Burak...

1980 Aydınlık dergisinde arada sırada yazıyorum imzasız gün geliyor, derginin çıktığı Pazar günü neredeyse iki sayfa artık bu canın... (17 Eylül Çarşamba, saat 10:13, bu satırları yazarken telefon çaldı. Sevgili Doğu Perinçek, kaybettiğim bacım Neşecan Bener için uzun uzun baş sağlığı diledi)

Yani neredeyse otuz yıldan fazla Aydınlık’ta yazmanın mutluluğunu ve onurunu yaşamak az şey mi? Ve yazılarımın bir bölümü yazılarımla epey emek verdiğim Gazipaşa Havaalanı için diyorum... Sevgili Cem ilk uçağın ineceğini müjdelerken havaalanı diye bi şey kalmadı her bi şeyi sökülüp götürülmüş... Cem yılmadı. Aydınlık Dergisi niçin yılsın?

Cem diyorum her telefonda “Kocaman bir uçağın indiğini okumazsam dil dökmen nafile”... Bi takım güçlü eller uçakların kuyruklarına asıldılar gariban Gazipaşa Havaalanı için akla gelmedik bahaneler öne sürdüler Antalya canibinden...

VE KOCAMAN SAHİDEN         KOCAMAN Bİ UÇAK, İNİLMEZ DENİLEN PİSTE İNMİŞ SONRA KALKIP GİTMİŞ!

Bu, Gazipaşalı ilk şehidi getiren askeri bi uçak... Sonra Avrupalı uçaklar gelip gittiler... Ulan dedim kendi kendime, hani karşıdaki dağ iniş kalkışa büyük engeldi?

Geçenlerde Aydınlık Gazetesi hariç nice gazetede tam sayfa kıvançtan deli olduğum bir ilan...

THY Gazipaşa’ya tarifeli uçuşlara başlamış iyi mi, helali hoş olsun hoş olsun...

AMA ŞU İKİ DUDAK ARASINA DA BAKAR MISINIZ EY CANLAR, GAZİPAŞA HAVAALANI ARTIK YOK YERİNE ‘ALANYA GAZİPAŞA’ VAR!

Alanya, Gazipaşa’nın 45 kilometre ötesinde, uçaklar Gazipaşa’ya inip kalkıyor, havaalanının adı Alanya ile başlıyor!

Gazipaşa adı gerilerde kalsın!

3.HAVALİMANININ ADI ‘RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ OLACAKMIŞ!

Eski bi gazete haberi:

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul’da yapılan 3.havalimanının adının ‘Recep Tayyip Erdoğan’ olacağı iddialarıyla ilgili olarak ‘Başbakan’a ne yapılsa azdır diye düşünüyorum’ dedi. Bakan Elvan, ‘İsmi havalimanına verilecek mi?’ sorusuna ‘Evet’ dedi.”

Gazete haberi:

‘3.HAVALİMANI DAVALIK OLDU’

“Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı meslek odaları, İstanbul’un kuzeyindeki yaşam kaynaklarının yok edilmesine yol açan, başta İstanbul Çevre Düzeni olmak üzere evrensel şehircilik ilkelerine aykırı 3.havalimanı imar planlarının iptali istemiyle dava açtı. Mimar ve mühendisler, AKP’nin mega projelerinin Marmara bölgesinde dünya tarihinde eşi görülmemiş bir doğa ve çevre katliamına sebep olduğuna dikkat çektiler.”

Binlerce ağaç kesildi...

Durun diyenlerin haddi hesabı yoktu nihayet konu mahkemelik oldu.

3.Havalimanı’nın temelini atan bi de havadan helikopterle teftiş eden Başbakan’ın iki dudağı arasındaydı bu havalimanı. Atatürk Havalimanı rahmetli olurken RTE dünyaya gelecek..

KADİM DOSTUM GAZİPAŞALI HEMŞERİM SN. PROF. DR. TÜRKKAYA ATAÖV’DEN BİR ALINTI: “ATATÜRK HAVA ALANI

...Tarihin en başarılı, en önder yetenekli ve en çağdaş devlet adamının küresel çaptaki adı bir havalimanına sığmayacak ölçüde büyüktür. Hem de çok büyüktür. Ama O ad bir yere verildi mi, oradan ne kaldırılır ne de etkisizliğe itilir. Fiilen kaldırılacağına ilişkin yaygın bir yorum var. Bu doğruysa (umarım yanlıştır) şunları anımsatmak ve karşı çıkmak boynumuzun borcudur...”

(Cumhuriyet)

Sevgili Ataöv, sana katılmak da boynumuzun borcu...

Antalya Toroslar Beydağları, GEYİKBAYIRI köyü 18.09.2014

Kaynak : Aydınlık Gazetesi